Закључци Савета за националну безбедност
1. У складу са Закључком Савета за националну безбедност број 1-5/2025 од 26. фебруара 2025. године, оштро се осуђује другостепена одлука Суда Босне и Херцеговине, којом је потврђена првостепена пресуда да се председнику Републике Српске Милораду Додику изрекне једногодишња казна затвора, као и шестогодишња забрана вршења дужности председника Републике Српске, а због непоштовања одлука нелегалног и нелегитимног представника међународне заједнице Кристијана Шмита, као политичког кривичног дела – вербалног деликта.
Ове одлуке судова Босне и Херцеговине, иако изречене у 21. веку, јесу недемократске, антицивилизацијске и неморалне, дубоко противправне, супротстављене основним демократским принципима и начелима – од права на слободу изражавања до права поштовања народног избора и народног суверенитета и легитимитета, народних одлука, али и у супротности са уставним уређењем Босне и Херцеговине, заснованом на Дејтонском мировном споразуму, и представљају озбиљан политички удар на српски народ у Босни и Херцеговини, као и Дејтонски мировни споразум.
Стога, Република Србија не прихвата поменуту одлуку Суда Босне и Херцеговине. Уједно, ове пресуде представљају и безбедносно дестабилизујући фактор.
2. У вези са тачком 1. овог закључка, Савет за националну безбедност констатује да је политичка и безбедносна ситуација у региону озбиљно нарушена са тенденцијом даљег погоршања и изазивања међуетничких сукоба директно усмерених против српског народа и позива све актере у региону на смиреност и рационално сагледавање ствари.
3. Савет за националну безбедност подвлачи да овакви акти нарушавају уставни поредак Босне и Херцеговине и Републике Српске, успостављен Дејтонским мировним споразумом, и угрожавају стабилност, поверење у институције, као и демократски карактер унутрашњих политичких односа, с обзиром на то да се директно доводи у питање поштовање демократски изражене воље грађана Републике Српске о избору свог руководства.
Република Србија, као потписник и гарант Дејтонског мировног споразума, наставиће да инсистира на његовом пуном поштовању и одбациваће сваку праксу наметања одлука ван међународног права.
4. Савет за националну безбедност потврђује да ће, у вези са наведеним, примарни циљ дипломатских и правних активности Републике Србије бити очување Републике Српске у складу са Дејтонским мировним споразумом, уз снажну и континуирану кампању у међународним организацијама и према најважнијим партнерима.
Република Србија ће, у складу са Уставом и Дејтонским мировним споразумом, искористити и сва дипломатска, политичка и правна средства која јој стоје на располагању да пружи подршку Републици Српској и њеним легалним и легитимним представницима.
5. У вези са наведеним, Република Србија ће се у свом деловању доследно руководити следећим принципима:
– Противиће се унитаризацији Босне и Херцеговине;
– Залагаће се за очување територијалног интегритета Босне и Херцеговине уз пуно поштовање надлежности и територијалног интегритета Републике Српске;
– Противиће се било каквој наметнутој реорганизацији унутрашње структуре Босне и Херцеговине, укључујући репресивне мере против демократски изабраних представника.
6. Република Србија ће стајати уз Републику Српску, међународно право и правду. Република Србија ће остати подједнако доследна у залагању за очување стабилности као неопходне претпоставке за економски и укупан друштвени напредак.
Стабилност региона је витални национални интерес Републике Србије. Република Србија верује да је будућност региона у сарадњи и превазилажењу подела, али и у поштовању достојанства и колективних политичких, економских, културних и других права свих народа.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


