Четвртак, 04.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
Фински председник

Стуб предложио проширење ЕУ на 40 држава

У ЕУ би могле и Турска и Канада
Стуб предложио проширење ЕУ на 40 држава
Александер Стуб - ФОТО (EPA/MARTIN DIVISEK)

Фински председник Александар Стуб предложио је да Европска унија размотри проширење са садашњих 27 на чак 40 држава, објавио је CNBC.

Стуб је позвао европске лидере на „широко размишљање” и на узимање у обзир географије приликом будућег обликовања Уније.

„Морамо проширити или бар створити механизме чланства који су довољно флексибилни да покрију укупно 40 европских држава или чак и оних које нису европске”, рекао је фински председник.

Говорећи о потенцијалним новим чланицама, Стуб је поменуо Уједињено Краљевство, Норвешку, Исланд и државе Западног Балкана. Посебно је навео да би, после разматрања могућег уласка Украјине, Молдавије и Грузије у ЕУ, требало „озбиљно размотрити” и Турску.

Према његовим речима, као једна од опција могла би да буде разматрана и Канада, иако није европска држава. Такав став представља знатно шире тумачење будућности ЕУ од досадашњег модела проширења, који је углавном био везан за земље европског континента и званичне кандидате.

Европска комисија је у последњем пакету о проширењу обухватила Црну Гору, Албанију, Украјину, Молдавију, Србију, Северну Македонију, Босну и Херцеговину, тзв. Косово, Турску и Грузију, уз оцену да је проширење и даље један од приоритета Брисела.

Истовремено, у делу Европске уније расту резерве према даљем ширењу, посебно када је реч о Украјини. У Италији се странка заменика премијера Матеа Салвинија изјаснила против могућег чланства Украјине у ЕУ, док се унутар Уније све чешће отвара питање да ли би Брисел могао да функционише са знатно већим бројем чланица.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

kratko-jasno
EU bi trebala da uzme Kubu pod svoje okrilje!
Горки
Није тајна да се човек преценио!

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.