Нон-пејпер о поједностављеном процесу уласка у ЕУ стигао у Тиват
Немачка и Француска су уочи самита ЕУ-западни Балкан у Тивту, у Црној Гори, послале нон-пејпер у којем предлажу постепену интеграцију земаља југоисточне Европе и Молдавије, поједностављење преговарачког процеса, који би се и даље темељио на заслугама.
Берлин и Париз у том неформалном документу позивају Комисију да представи предлоге за олакшавање постепене интеграције земаља кандидаткиња на њиховом путу према приступању ЕУ. То би требало да обухвати, између осталог, повлаштени приступ унутрашњем тржишту на основу њиховог значајног напретка у преговорима и ближе везе са европским институцијама у свакодневном процесу доношења одлука, на пример додељивањем статуса посматрача земаља кандидаткињама на састанцима институција ЕУ-а под условима који поштују аутономију процеса доношења одлука ЕУ.
„Надолазећи састанак на врху које ће ЕУ одржати на западном Балкану (5. јуна) и с Молдавијом (22. јуна) представљају прилику коју не смемо пропустити. Наш заједнички циљ је довршити Унију као истински Европску унију. Како бисмо ту тежњу претворили у степен стварности и ујединили подстицаје за нову динамику, као што је потребно да се олакша процес интеграције садашњи процес како бисмо учинили ефикаснијим и омогућили бржу и дубљу интеграцију у ЕУ на основу копенхашких критеријума”, каже се у том документу.
Истиче се да циљ пуноправног чланства у ЕУ остаје непромењен, да намера постепене интеграције није заменила пуноправно чланство у ЕУ ни производити пут према њему. "Управо супротно, желимо да створимо подстицај који подстиче брз напредак на том путу. На тај начин осигуравамо да постепена интеграција доприноси успешном проширењу ЕУ-а – јачајући ЕУ у целини". Предлаже се поједностављење методологије преговарања, спајањем неких процедуралних корака, истичући да би се рад кандидаткиња, Комисија и Већа требало усредсредити на битне реформе, а не на процедуралне кораке.
У документу се каже да се кроз структурирану постепену интеграцију жели да се да земљама кандидаткињама додатни подстицај за реформу.
Предлаже се да се уз испуњавање одређених услова два пута годишње одржавају заједнички састанци Европске комисије, чланови Европског парламента са представницима земаља Западног Балкана и Молдавије, да се чешће састају заједнички парламентарни одбори, да представници тих земаља могу учествовати у одређеним тачкама дневног реда неформалних састанака Европског већа и Већа Европске уније као посматрачи без права гласа.
Земљама кандидаткињама нуди се пуно учешће у јединственом тржишту на основу модела Европског економског простора плус. То значи да би као чланица ЕГП-а (Исланд, Лихтенштајн и Норвешка) имале приступ јединственом европском тржишту. Услов за то било би усвајање и спровођење европских правних тековина из првих пет кластера те привремено затварање релевантних преговарачких поглавља.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


