Петак, 19.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
Бивши главни преговарач Европске уније (ЕУ) за Брегзит Мишел Барније:

Да ли се Британија враћа у ЕУ

Велика Британија би при повратку у ЕУ могла да задржи повластице које је имала пре
Да ли се Британија враћа у ЕУ
Илустрација (Фото / EPA / Andy Rain)

БРИСЕЛ – Бивши главни преговарач Европске уније (ЕУ) за Брегзит Мишел Барније изјавио је данас да би Велика Британија, уколико поново приступи ЕУ, могла да задржи посебне услове које је имала пре изласка из Уније, укључујући британску фунту и останак ван шенгенског простора без граничних контрола.

 Барније је у интервјуу за Гардијан, уочи десете годишњице референдума о изласку Велике Британије из ЕУ, оценио да би Лондон могао да поврати раније добијена изузећа, позивајући се на постојеће преседане у оквиру ЕУ.

„Говорим о Шенгену и јединственој валути. Постоје и друге државе чланице које нису део тих система. Потпуно је могуће имати изузећа у тим областима”, рекао је Барније.

Барније је, напомиње британски лист, одбио је да коментарише да ли би Велика Британија могла да задржи и буџетски рабат који је својевремено изборила британска премијерка Маргарет Тачер, а којим је смањен британски допринос буџету ЕУ.

 „У ДНК Европске уније је солидарност, односно да развијеније земље помажу мање развијенима.

Видећемо да ли ће Велика Британија одлучити да затражи чланство у ЕУ. То би била ствар избора и предмет преговора. Тада ћу радо дати бесплатан савет”, рекао је Барније. Говорећи о односима Лондона и Брисела, Барније је подсетио да би наредна рунда преговора о „ресетовању” односа између Велике Британије и ЕУ требало да буде одржана 22. јула у Бриселу, након више одлагања.

Барније је водио четворогодишње преговоре о Брегзиту који су окончани постизањем трговинског споразума између две стране у децембру 2020. године.

Он је поновио да сматра да је Велика Британија донела погрешну одлуку напуштањем Европске уније и оценио да докази за такав став постају све видљивији „из дана у дан”. Према важећим уговорима ЕУ, све државе чланице, осим Данске која има трајно изузеће, очекује се да уведу евро. Такође, нове чланице имају законску обавезу да приступе шенгенском простору након испуњавања потребних техничких, правних и безбедносних услова.

Од 13 држава које су приступиле ЕУ од 2004. године, њих пет још није увело евро, док уговори не предвиђају прецизан рок за улазак у еврозону, преноси Танјуг. Ирска је једина чланица ЕУ која има званично изузеће од чланства у шенгенском простору.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.