Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ИЗРАЕЛ - ЛИБАН

Бен Гвир тражи прекид примирја у Либану

Од 2. марта 2026. године у израелским нападима на Либан погинуло је 4.230 људи, рањено 12.179, док је више од милион становника расељено
Бен Гвир тражи прекид примирја у Либану
Израелски министар за националну безбедност Итамар Бен-Гвир (Фото / Танјуг / АП / Ohad Zwigenberg)

Израелски министар националне безбедности Итамар Бен Гвир позвао је на прекид примирја са Либаном, након што су у нападу на југу те земље рањена четири израелска војника, док је премијер Бенјамин Нетанјаху поручио да Сједињене Америчке Државе подржавају право Израела на самоодбрану.

„Има војника који су рањени. Можемо да нападнемо и бомбардујемо стотине циљева”, рекао је Бен Гвир, осврћући се на инцидент у којем су повређена четири припадника израелске војске, преноси Танјуг.

Током седнице израелског безбедносног кабинета, Бен Гвир је тај инцидент оценио као „прилику да споразум пропадне”.

Иако његов предлог није добио подршку на седници, други министри су, према наводима медија, изразили незадовољство због оперативних ограничења, која су израелским снагама наметнута у оквиру споразума о примирју са Либаном.

Премијер Израела Бенјамин Нетанјаху рекао је члановима владе да Сједињене Америчке Државе „разумеју право Израела да се брани”.

„На сваку непосредну претњу одговарају војници на терену и не намећемо никаква ограничења ниједном војнику”, рекао је Нетанјаху.

Израелска војска је раније данас саопштила да је један официр задобио тешке, односно умерено тешке повреде, док су још један официр и двојица војника лакше рањени, након што је припадник либанског милитантног покрета Хезболаха бацио ручну бомбу на израелску јединицу на југу Либана.

Према писању Yнет-а нападач је пришао припадницима 769. бригаде у близини Бејт Јахуна, бацио ручну бомбу, након чега су га убиле израелске снаге.

Према званичним подацима либанских власти, од 2. марта 2026. године у израелским нападима на Либан погинуло је 4.230 људи, рањено 12.179, док је више од милион становника расељено.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.