Курти багерима кренуо у рушење имовине Срба
Биљана Радомировић
Косовска Митровица – Тешким машинама и механизацијом, уз асистенцију тзв. косовске полиције, јуче је у преподневним сатима порушено пет викендица у власништву Срба на језеру Газиводе у општини Зубин Поток. Брутална акција Приштине настављена је у току дана уз најаве да ће бити срушено и преосталих шест викендица, које су, како тврде из тзв. косовских институција, „нелегално саграђене” у приобаљу, а Срби су их углавном подигли још у прошлом веку. На овај начин приштински режим, предвођен премијером привремених институција у техничком мандату Албином Куртијем, наставио је етнички мотивисан обрачун с нашим народом.
Уз јучерашње рушење викендица, Приштина је претходно Србима упутила још једну дискриминаторну поруку одбивши захтев да врати на посао петоро тужилаца и 15 чланова помоћног особља српске националности у Основном тужилаштву у Косовској Митровици. И не само то – док трају свакодневни напади на Српску православну цркву, приштинско министарство за локалну самоуправу одбило је прекјуче захтев Општине Северна Митровица предвођене Српском листом за осликавање мурала с ликом патријарха Павла.
У таквој атмосфери нових тензија које је проузроковао режим Албина Куртија, јуче је организовано рушење викендица на Газиводама, а Фарук Мујка, директор компаније „Ибар–Лепенац”, казао је новинарима да је власницима „привремених објеката” још 3. јула наложено да склоне своје ствари и да објекте напусте у року од две недеље. Јучерашњу акцију на језеру надгледали су припадници британског тима у саставу Кфора. Рушење викендица наложило је такозвано министарство за заштиту животне средине. Уклањање је започето крајем прошлог месеца, уз асистенцију тзв. косовске полиције, када је уклоњено пет објеката, али и једна кућа, за коју је српски власник поседовао важеће папире издате 1970. године.
Ни то није спречило да багери и тешке машине незаконито поруше овај објекат, а како се чуло претходних дана, на удару је, поред викендица, још једна кућа изграђена са валидним документима. О безобзирности сведочи и пример с краја јуна, када је уклоњено пет викендица и поменута кућа, а власници нису успели да изнесу ствари, што радницима на тешким машинама није сметало да багером у трену поруше што су српски домаћини деценијама стварали. Као разлог рушења Приштина наводи да су објекти „изграђени на узурпираној имовини и да ће се имовина вратити у првобитно стање”.
Насилно рушење објеката који су у власништву Срба деценијама најоштрије је осудила Канцеларија за Косово и Метохију, наглашавајући да је то „нови акт безакоња и терора Албина Куртија који је спроведен без икакве судске одлуке”. „Реч је о бруталној демонстрацији силе привремених институција у Приштини, која гази и сопствене прописе, само када је потребно ударити на српски народ, као и новом ескалаторном потезу којим Албин Курти диригује како би дестабилизовао север Косова и Метохије. Власници викендица о рушењу своје имовине, коју су годинама стицали, сазнали су из обавештења које им је закачено на објекте, а када су затражили решења суда, нису их добили”, поручила је јуче Канцеларија за КиМ.
Истичу да све то указује да ова рушења нису извршена с циљем спровођења некаквог закона већ по политичком кључу, који показује да је за Приштину политика силе јача од поштовања свих прописа кад је реч о Србима. У саопштењу које је достављено „Политици”, Канцеларија подсећа и „да Општина Зубин Поток није дала никакву дозволу за рушење ових викендица, као и да су власници нудили све врсте договора и компромиса како би се овај случај решио”. Додаје се и да је „правни заступник оштећених Срба поднео тужбе за заштиту њихових права”, али и да је Приштина „упркос свему, још једном показала свој антисрпски карактер и посегла за једностраним потезом”. Канцеларија за Косово и Метохију у саопштењу тражи да „међународни представници морају да стану на крај овом гажењу свих прописа и права српског народа на КиМ и да се активно укључе у њихову заштиту”.
Иначе, пре недељу дана у згради Општине Зубин Поток одржан је састанак Срба власника викендица са представницима Приштине, под називом „Дијалог о имовинским питањима на подручју језера Газиводе”, где се разговарало о статусу земљишта, експропријацији и објектима у овој зони. Том приликом, Милош Перовић, председник Општине Зубин Поток, казао је да ова локална самоуправа није дала сагласност за рушење, што је нагласио и јуче. Власници објеката истицали су да су спремни за договор и да плате закупнину уколико је потребно, али да викендице не буду срушене.
Очито је да се Приштина и после разговора с градоначелником и власницима викендица оглушила о њихове захтеве, па је тако за месец дана Приштина порушила укупно 16 викендица и једну кућу, која је саграђена од тврдог материјала. Ни ту Куртијев режим не намерава да стане. Док власници које је тешка механизација пробудила јуче нешто после седам сати ујутру тврде да су објекте градили на основу уговора са „Србијашумама” закључених на 99 година и да нема судске одлуке, односно правног основа за њихово рушење, дотле из компаније „Ибар–Лепенац” убеђују јавност да су викендице наводно подигнуте на земљишту које припада овом јавном предузећу, без потребних дозвола.
На подручју језера Газиводе, где је у првом рушилачком походу уклоњено пет викендица, а убрзо и једна кућа у делу села Чечево, Приштина је изградила „Камп за спасавање и трагање”, који је обишао Курти. Очигледно је да су тзв. косовске институције решене да у приобаљу језера, али и шире, поруше све што је српско, па је тако пре недељу дана „Ибар–Лепенац” власницима хотела „Језеро”, где се налази и омиљено стециште младих током лета, упутило захтев да „хитно уклоне узурпирану имовину”, упркос томе што власници тврде да је хотел с плажним мобилијаром подигнут на приватном земљишту, чији су они носиоци.
Подсетимо, крајем априла, радници Приштине уз асистенцију полиције порушили су и 23 гараже у Косовској Митровици, за које су српски власници истицали да имају валидну документацију и да су саграђене пре више од пола века. Као разлог за рушење Приштина је изнела тврдњу да се гараже налазе у близини притворског центра, али и да су на „узурпираној имовини”. Иначе, ови објекти су половином прошлог века саграђени на земљишту „Трепче”, која је власницима дала све неопходне папире за изградњу. Ову чињеницу приликом разговора са власницима, а пре рушења, предузеће „Трепча-југ” је игнорисало.
Све ово указује да је Приштина, која ни после јунских ванредних парламентарних избора још не излази из институционалне кризе, не намерава да одустане од својеврсног обрачуна са Србима. Управо о томе сведочи и досадашње одбијање да се на посао врате српски тужиоци и судије који су 7. новембра 2022. године поднели оставке, упркос незваничним најавама да би требало да им буде дозвољено да поново преузму дужност. Међутим, декретом који је потписала Албуљена Хаџију, вршилац дужности косовске председнице, потврђено је да седам српских тужилаца није више „у оставци”, већ да им престаје радни однос, а под знаком питања остао је статус судија. Објавом на „Фејсбуку” Хаџију је саопштила да је „овај процес окончан” и да „нико не може да држи институције као таоце, нити да ствара правну неизвесност”.
Поставља се питање зашто је тек сада, после скоро четири године, приштинска централна власт одлучила да се обрачуна са српским тужиоцима и судијама и зашто оставке Срба нису потписане одмах кад су поднете, односно 2022, када су сви представници нашег народа напуштали приштинске институције. Како за „Политику” незванично каже извор који је упућен у питања правосуђа, „откази су подељени тек сада јер у тужилачки савет Косова долазе људи који су наклоњени Самоопредељењу и политици Албина Куртија”. То фактички значи да се, иако правосудни систем важи за независно тело, и сада показало да њиме руководи Курти.
Да ли ће се исте судије и тужиоци који су радили до новембра 2022. године вратити на своја места, питали смо политичког аналитичара Огњена Гогића, који је за „Политику” оценио да је „идеја о враћању судија и тужилаца који су оповргли оставке дате пре скоро четири године потекла од представника Европске уније”. „Сигурно је да Срби који су затражили да се врате не би то учинили да нису имали подршку ЕУ, али и учесника у разговору на ову тему. Питам се зашто Приштина до сада није донела одлуку о разрешењу, него то чини тек сада. Много шта овде није јасно”, оцењује Гогић.
Према незваничним подацима, у тужилаштво и суд у Косовској Митровици требало би да се врати око 130 тужилаца, судија и особља, који су интегрисани и правосудни систем Косова на основу Бриселског споразума. Чињеница да Приштина сада поново спречава учешће представника нашег народа у овим институцијама управо је још један пример гажења овог споразума и обавеза које је том приликом преузела.
Напади Џуфке на СПЦ и нестанак звона Цркве Свете Недеље у Брњачи
Упоредо са свакодневним институционалним притисцима и претњама Приштине упереним против нашег народа, на мети је поново и СПЦ на Космету. Тако је са звонаре Цркве Свете великомученице Недеље у селу Брњача код Ораховца нестало црквено звоно, саопштила је Епархија рашко-призренска Српске православне цркве додајући да је ову вест примила са дубоком забринутошћу и затражила брзу, професионалну и непристрасну истрагу. Верници из Ораховца и околине, који су се окупили на Светој литургији поводом црквене славе, приметили су да звона више нема. Епархија наводи да је његов нестанак управо на дан славе цркве дубоко узнемирио малобројне преостале вернике овога краја, нарочито имајући у виду да је ова црква, у близини које не живи српско становништво, већ страдала у мартовском насиљу 2004. године.
Нестанку звона претходио је још један удар на СПЦ. Како је саопштила Епархија рашко-призренска, Никола Џуфка, држављанин Републике Албаније који се представља као „архиепископ” наводне „аутокефалне православне цркве Косова”, изнео је у интервјуу објављеном у медију на албанском језику „Косова прес”, низ неистинитих тврдњи о СПЦ, као и изјаве које могу садржати обележја кривичног дела изазивања националне, расне, верске или етничке мржње, раздора или нетрпељивости. Епархија истиче да Џуфка није, нити је икада био, клирик Српске православне цркве, Православне аутокефалне цркве Албаније, нити било које канонске православне цркве било где у свету. У поменутом интервјуу, који се без провере преноси на неким албанским порталима и друштвеним мрежама, Џуфка тврди да је СПЦ „изгубила” судски спор против његове организације, да је он пред судом „доказао” да средњовековна црква у Ракитници не припада СПЦ, као и да се предмет сада налази у другостепеном поступку, наглашава Епархија.
„То је апсолутна неистина. Српска православна црква никада није покренула, нити је икада била странка у било каквом грађанском спору са господином Џуфком, његовом организацијом или било којим лицем повезаним са њим. Не постоји ниједна пресуда било којег суда, ни у једном степену, којом је Црква нешто ’изгубила’ у његову корист, те категорички одбацујемо тврдњу да такав спор или таква судска одлука постоје”, наводи се. Додаје се да је Црква поднела „кривичне пријаве ради заштите средњовековне цркве Светог архангела Михаила у селу Ракитница код Подујева од поновљених противправних упада, као и поводом мржње коју ово лице јавно шири”. „На основу тих кривичних пријава против господина Џуфке и једног његовог сарадника (Лејди Загалија) који је побегао са Косова и Метохије, тренутно се води један кривични поступак”, наводи се у саопштењу. Истиче се да власништво над црквом у Ракитници никада није било спорно, нити је то могло бити и да је та црква светиња СПЦ и заштићено културно добро.
Томовић: Други дом немам, полиција ме уверавала да неће рушити
Вукола Томовић, власник једне од викендица на језеру Газиводе, чије је рушење почело по налогу предузећа „Ибар–Лепенац”, изјавио је да је решење о рушењу објекта добио 3. јула и истакао да и поред усмених уверавања од представника полиције да његов објекат неће бити срушен, страхује да ће остати без дома у којем живи од 2012. године. „Ја други дом немам. Имам усмено од Ветона Ељшанија да неће да руше. Уверио се где је стара кућа, да то није за живот. Од 2012. године овде живим. Јуче је био код мене, а био је и пре десет дана. Синоћ смо причали сат времена. Ништа написмено немам”, казао је Томовић. Наводи да се објекат налази на плацу који је некада био у власништву предузећа „Србијашуме”, а тврди и да поседује документацију о коришћењу земљишта, али да надлежни, како каже, та документа не признају. „Ако сам ја узурпатор на три ара плаца, онда нека руше. Ја ћу да останем ту. Немам где. То је све што имам”, казао је он. Истиче да је избеглица и да је о овом питању разговарао и с међународним представницима који су га недавно посетили.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


